Eticaret te satışı etkileyen unsurlar

Müşterinin Satın alma kararını etkileyen en önemli etkenler neler ?
Fiyat, marka, güven, geçmiş deneyimler, dedikodu, fırsat, cazip kampanyalar vb.
Bunların hepsi doğru olmakla beraber, sektöre, ürüne ve alıcıya göre önem sıralaması değişiklik gösterir.

Online satışta yani elektronik ticarette tüketicinin kararını neler etkiler ?

Bir eticaret sitesinde satın almayı etkileyen en önemli hususlar şunlardır,

1 – Eticaret sitesi ana sayfası karışık olmamalı, satılan ürünler açıkça belli olmalı ve tasarım olarak profesyonel görünmelidir,
içerik olarak tatminkar olmalı ve imla hataları olmamalıdır. 
2 – Fiyatlar makul olmalı, bulunduğu piyasa göre rekabetçi olmalıdır,
3 – Portföy olarak yeterli olmalıdır, örneğin bir pantolon alacaksınız ve sadece 5 model varsa, büyük ihtimalle vazgeçersiniz.
Yani sitede tıpkı parakende mağazasındaki gibi her kesimden müşteri zevkine hitap edebilecek kadar bol model bulunmalıdır.
4 – Web sitesi güven vermeli, müşteri bir problemle karşılaşması durumunda site yetkililerine kolayca erişilebileceğini hissetmelidir, telefon numarası, online chat vb. Fonksiyonlar o bakımdan önemlidir.
5 – Sosyal medya: Eticaret sitesi aktivitelerini, kampanyalarını, sunduğu ürün ve hizmetleri, sosyal medyada değişik mecralardan duyurmalıdır.
Satışa direk etkisi olmasada firma güvenilirliği ve markanın bilinilirliğini artırması açısından önemlidir. Firmanın sosyal medya etkinlikleri aslında bir bakıma firmanın var olduğunu sosyal medya hesaplarının da yönetildiği anlamına gelir ve güveni artırır. Bu bakımdan sosyal medya paylaşımları önemlidir. Özellikle markalar sosyal medyaya bu bakımdan çok önem vermektedir.
Bu noktada önemli gördüğüm şu hususunda altını çizmek istiyorum;
sosyal medya hesapları konunun uzmanları tarafından yönetilmelidir. Paylaşımlar belli bir planlama ile yapılmalı, kurumun ya da markanın acil eylem planları, kriz yönetimi, online itibar korumaya yönelik önceden dökümante edilmiş bildirileri bulunmalıdır. Olası krizlere erken ve doğru şekilde müdahale etmek markalar açısından çok önemli hale gelmiştir.
Online itibar yönetimi konusunda ayrıntılı bilgi almak için benimle irtibata geçebilirsiniz.