Centos Sunucu Değerlendirmesi Rhel 6 ve 7

Hosting sunucularında neredeyse dünya standardı haline gelen Centos u uzun süredir sunucularımızda kullanıyoruz. Centos 7 ile 6 arasındaki farkı bazın Red Hat Enterprise Linux dağıtıcıları nasıl kategorize etmişler.
 

PHP Handler ile sunucu optimizasyonu

PHP HANDLERS (CGI, DSO, suPHP, & FastCGI )
PHP tabanlı bir web siteniz varsa linux sunucularda host edildiğini biliyorsunuz demektir. Ancak pek az kişi linux sunucunun türünden haberdardır ve php nin sunucuya nasıl bir modda çalıştığını bilir.
Eğer ciddi bir web sitesi yönetiyorsanız ve yüksek performans istiyorsanız o zaman apache sunucusunun ve php nin ayarlarının iyi yapıldığından emin olmanız gerekir.
 

Interneti anlamak ve Internet Protokolü

Internet nedir sorusuna cevabınız var mı?
Herkes interneti kullanıyor, internetten yararlanıyor, bugüne kadar hiç bilgisayar kullanmamış kişiler de internetin sunduğu nimetlerden yararlanınca bu uçsuz bucaksız mecrayı öğrenmek istiyorlar.
 

Hız ve Performans için Raid Sistemleri


Grafik işleme, masaüstü yayıncılık, dijital baskı vs. gibi hem kapasite hem grafik yoğun çalışanların kapasite ihtiyaçları sürekli artmaktadır ve buna paralel depolama medyalarıda sürekli kapasite yarışındadırlar.  Bu yazımızda masaüstü bilgisayar ve sunucu sistemlerinde kapasite ve performans artırımı için Raid sistemi anlatılmaktadır. 
 

Firewall nedir? Nasıl çalışır?


Eğer belli bir süredir internet kullanıyorsanız ya da birçok bilgisayarlardan oluşan bir ağ ortamında çalışıyorsanız ve interneti de kullanmanız gerekiyorsa muhtemelen firewall (okunuşu fayırvol) kelimesini duymuşsunuzdur.