E-ticarette emarketing in önemi

Online olsun olmasın ticaretin olmazsa olmazı pazarlamadır.  İş internet olunca en güçlü ve en ekonomik pazarlama email göndererek yapılan pazarlama oluyor.

Ancak yapılan araştırmalara göre ABD li tüketiciler markalardan aldıkları emaillerin %70 e yakın bir bölümünü spam olarak bildiriyorlar.

Aynı zamanda çok email göndermek sitenize gelen ziyaretçi sayısını artırır ve ziyaretçi sayısı artıkça satışlar artar. Buda email ile yapılan pazarlamayı site sahiplerinin baştacı yapar.

Fakat sürekli daha çok email gönderme isteği, uzun vadede kazançlı olmayabilir, ilk etapta daha çok trafik ve satış olarak fayda sağlayan email gönderileri, daha geniş bir periyodda incelenirse agresif email pazarlamasının müşterilerinizi sizden soğutacak, markanızı yanlış değerlendirmelerine yol açacaktır.

sizden alışveriş yapıyor dahi olsada kimse günde 3-4 email almak istemez. Gönderilerinizde doğru bir stratejiniz olmalıdır.

Email konusu: Gönderi sıklığının iyi analiz edilmesi kadar gönderilen içerikte önemlidir. Sürekli ana sayfanıza link verilen yapılan gönderiler çok fazla ilgi çekmez.

Zaten email gönderdiğiniz kişiler site adresinizi biliyorlar ve istedikleri zaman yazıp girebilirler, gönderdiğiniz email spesifik linkler içermeli, belli konu, kampanya ya da ürüne kolay erişim sağlamalıdır.

Email içerikleri tek bir resimle oluşturulmamalı, görseller yazı içeriği ile iyi harmanlanmalıdır. hotmail, gmail gibi dev portallar üyelerini spam emaillerden korumak için agresif politikalar izlerler ve bu politikalar sürekli güncellenir, bu teknik detayları esemtipi.com blog sayfalarımızda bulabilirsiniz. Emarketing uzmanlık isteyen kendine özgün kuralları olan bir konudur ve yanlış yapıldığında firmanıza yarardan çok zarar getirebilir.

Göndereceğiniz emailler sürekli ürün ve kampanya olmamalı mümkün olduğu kadar müşterilerinizle uzun vadeli ilişkiler kurmaya yönelik aksiyonlar oluşturmalısınız.

Gönderilerinizi raporlamalı ve sizin için en uygun gönderi sıklığı, gönderi zamanı, doğru içerik ve stratejileri oluşturmalısınız.

Günümüzde sosyal mecralar o kadar çok üyeye ulaştiki, sitenize trafik çekmek istiyorsanız kesinlikle sosyal mecralarda firmanızı konumlandırmalısınız.

Fakat sosyal mecralar sürekli reklamınızı yapacağınız yerler olmamalıdır. Çünkü insanlar sosyal mecralara alım yapmak, ürün araştırmak ya da benzer sebeplerle girmiyorlar. Sosyal mecralarda firmanızı konumlandıracaksanız bunu kesinlikle doğru stratejiyle yapmanız gerekiyor.  Son zamanlarda sosyal medya uzmanlığı konusunda üniversitelerimizde açılan sertifikasyon programları işin ciddiyetini anlatıyor aslında. firmanızın sosyal mecralardaki hesapları kesinlikle konunun uzmanları tarafından yönetilmelidir.